Як зберегти тепло та електроенергію

Тема енергозбереження набуває з кожним днем дедалі більшої актуальності. Заходи щодо зниження енергоємності виявляються недостатніми для того, щоб зупинити динамічне зростання попиту на енергію та потужність.

Сьогодні найбільш нагальним є побутове енергозбереження, а також енергозбереження в сфері житлово-комунального господарства (ЖКГ). Перешкодою до його здійснення є стримування росту тарифів для населення на окремі види ресурсів (електроенергія, газ, вода тощо), відсутність коштів у підприємств ЖКГ на реалізацію енергозберігаючих програм, а також відсутність масової побутової культури енергозбереження.

Діючі котельні, теплоелектростанції, які постачають тепло в житлові будинки, вищі навчальні заклади, школи, дитячі садки, оснащені обладнанням, яке морально, фізично й технологічно застаріло. Його експлуатація не дозволяє використовувати енергозберігаючі технології та вживати заходів щодо економії паливно-енергетичних ресурсів. Коефіцієнт корисної дії більшості діючих котелень не становить навіть 80%, наднормативні втрати енергоресурсів сягають 40%. Соціальну напругу в містах щодо послуг теплопостачання викликають аварії на тепломережах, знос яких понад 60%. Можливі два варіанти розв'язання цієї проблеми:

 Перший передбачає демонтаж усього застарілого обладнання,  спорудження і введення в експлуатацію нових об'єктів комунальної теплоенергетики. Цей варіант потребує залучення великих за обсягами інвестицій для закупівлі й установлення значної кількості імпортного обладнання.

Другий, оптимальний варіант - це розроблення та забезпечення виконання Державної цільової програми модернізації комунальної теплоенергетики. Робота за цією програмою дасть змогу не тільки зберегти дорогі енергоресурси (газ, електроенергію та інше), а й забезпечити теплом без зривів за нормальними тарифами.

При наявному дефіциті коштів різке зростання вартості паливно-енергетичних ресурсів (тарифи за комунальні послуги збільшуються постійно) значно погіршило становище комунальної теплоенергії.

На сьогоднішній день наш університет має великі витрати за спожиті обсяги комунальних послуг, тільки за 2010 рік було спожито:

-                 з електроенергії – 14,9 млн. кВт.г. на суму-8 389 667 грн.

-                  з теплопостачання – 65,22 тис. Гкал. На суму – 22 243 682 грн.

-                 з водоспоживання та водовідведення – 3,75 млн. куб.м води на суму -3 754 908 грн.

Всього сплачено за комунальні послуги – 34 388 257 грн.

 

Відділ  головного енергетика провів аналіз ламп, і виявив, що звичайна лампа розжарювання обходиться університетові в 109,5 грн. на рік, тоді як люмінесцентна та світлодіодна  лампи могли б обходитися в 21,9 та 5,47 грн. на рік. Мало того: люмінесцентна та світлодіодна  лампи, термін використання яких у 8 та 30 разів більший, ніж у звичайної лампи, заощаджують електроенергію.

Єврокомісія схвалила план, за яким звичайні лампи розжарювання будуть поступово замінені енергозберігаючими. Енергозберігаючі лампи споживають на 75 % менше електрики.

До 2012 року на полицях європейських магазинів не залишиться жодної звичайної лампи розжарювання. Подібна заборона також прийнята і в інших країнах.

Університет розробив заходи щодо економії електричної та теплової енергії. Ця робота вже дає певні результати і водночас виявляє величезні резерви економії. Наприклад, чому різниця у споживанні електроенергії двох споріднених факультетів чи двох однакових гуртожитків сягає 100%. Особливої актуальності набувають ці заходи у зв’язку зі зміною розрахунку вартості проживання в гуртожитках, адже зменшення енергоспоживання дозволить суттєво знизити цю вартість.

Досягти успіху в цій важливій справі університет зможе лише об’єднавши зусилля АГЧ, навчального та наукового персоналу, профспілок, студентського самоуправління.

 

К.Потапенко,  

проректор з адміністративно-господарської роботи

Т. Черенько,

головний енергетик університету

О.Усенко,

юрист відділу ЕТВ