Слово про Вчителя і Людину

Карпенко Маргариті Олександрівні – 85

 

У травні 2011 року святкує свій 85-річний ювілей Заслужений професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка Маргарита Олександрівна Карпенко, завідувачка кафедри російської мови (1977-1991 рр.), багаторічний член редколегії журналу «Русистика».

З ім’ям М.О.Карпенко пов’язана доля багатьох випускників і викладачів Київського університету. Вона й сьогодні – в центрі подій, до неї постійно звертаються за допомогою й порадою люди. Її наукова ерудиція, талант організатора й досі стають у пригоді молодшим колегам, аспірантам, студентам.

М.О.Карпенко народилася в Києві 18 травня 1926 року. В 1949 році закінчила філологічний факультет Київського національного університету, в 1954 році стала кандидатом, а в 1974 році – доктором наук. У 1976 році їй було присвоєно звання професора кафедри російської мови. За значні успіхи в роботі у 1984 році Маргарита Олександрівна була удостоєна почесного звання «Заслужений працівник вищої школи України». А в 1996 році її було обрано академіком Академії вищої школи України (відділення філології та мистецтвознавства).

Сфера наукових інтересів М.О. Карпенко дуже широка – російське, українське, східнослов’янське мовознавство, соціолінгвістика, лінгвокультурологія, теорія художнього мовлення, історія мовознавства. Її перу належать понад 260 наукових і науково-методичних публікацій російською, українською, німецькою, французькою мовами, у тому числі 5 індивідуальних і 10 колективних (відповідальний редактор та співавтор) монографій.

Серед них 5 колективних монографій російською та німецькою мовами (Київ – Лейпциг), 2 випуски щорічника “Slavika” (Дебрецен, Угорщина).      

У різні роки М.А.Карпенко  була членом редколегій найвідоміших періодичних видань: «Вісник Київського університету. Серія філологія». «Русский язык за рубежом» (Москва), «Русский язык и литература учебных заведениях Украины», «Мова і культура» (Київ), «Проблеми славістики” (Луцьк) та ін. Міжнародне визнання здобув  заснований професором Карпенко М.О. республіканський міжвідомчий збірник «Русское языкознание» (вип. 1-25), відповідальним редактором якого вона була упродовж 12 років (1980‑1992 рр.).

М.О. Карпенко заснувала при КНУ спеціалізовану раду з захисту кандидатських і докторських дисертацій, яка дала путівку в життя багатьом ученим-філологам України та інших країн.

Маргарита Олександрівна Карпенко й досі веде активну громадську й науково-педагогічну роботу. Вона – професор-консультант, голова Ради ветеранів війни і праці та Ради старійшин університету, член Ученої ради університету, активна учасниця всеукраїнських та міжнародних наукових конференцій.

Маргарита Олександрівна Карпенко – інтелігентна, порядна, чуйна, доброзичлива людина.

Колектив Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Інституту філології, кафедри російської мови сердечно вітають Маргариту Олександрівну із днем народження, зичать їй здоров’я, щастя, родинного добробуту, довгих і плідних років життя на користь країні й на славу рідної alma mater.